Stanovisko k návrhu na zrušení vratky DPH na motorové vozidlo pro osobu s postižením

V únoru 2024 jsme vydali tiskovou zprávu k návrhu ministerstva financí (MF) na zrušení vratky DPH pro osoby se zdravotním postižením při nákupu motorového vozidla jako zvláštní pomůcky. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) totiž nemělo připraven náhradní příspěvek, jímž by výpadek vratky DPH při financování nového vozu kompenzovalo. Znění celého našeho stanoviska najdete níže na této stránce.

Dopis ministrům Stanjurovi a Jurečkovi

Ve spolupráci s Aliancí pro individualizovanou podporu jsme 18. března zaslali dopis ministru financí Zbyňku Stanjurovi a ministru práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi, v němž jsme je žádali o předložení legislativního řešení, které by zachovalo finanční podporu státu lidem se zdravotním postižením při nákupu auta. 

Dopis ministrům ke stažení (PDF)

Odpověď ministra Stanjury

Od ministra Stanjury jsme dostali začátkem dubna odpověď, v níž nás ujistil, že nikdy neměl v úmyslu zrušit vratku DPH bez toho, aby příspěvek ve stejné výši začalo poskytovat ministerstvo práce a sociálních věcí. S MPSV byl prý záměr diskutován po úřednické linii a toto ministerstvo zatím nepřipravilo novelu zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, kterou MF nabízelo vložit do připravované novely zákona o DPH.

Ministr v dopise upozornil na výhodu, že po zrušení vratky DPH budou moci lidé se zdravotním postižením žádat jen o jeden příspěvek u jediného úřadu (dnes je příspěvek na zvláštní pomůcku – motorové vozidlo v gesci úřadu práce a vracení DPH v gesci finančního úřadu). Dále uvedl, že vracení DPH se týká jen případů, kdy je aplikována česká daň. Lidé jsou tedy při nákupu auta omezeni výběrem dodavatele. I to se má při převedení pod MPSV vyřešit.

Odpověď ministra Jurečky

V půlde dubna nám přišla odpověď také od ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. Ujistil nás, že bude v dané věci jednat s ministrem financí, aby spolu našli akceptovatelnou formu podpory. Požádal nás o trpělivost s tím, že se bude snažit, aby jednání proběhla co nejdříve. Zároveň dodal, že kvalitní a vyvážená sociální politika patří mezi jeho priority.

Stanovisko NAPO k záměru na zrušení vratky DPH lidem se zdravotním postižením při nákupu vozu

Připojujeme se k Národní radě osob se zdravotním postižením (NRZP) ve vyjádření ke změně zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty ve znění pozdějších předpisů, kterou NRZP obdržela od Ministerstva financí ČR v rámci připomínkového řízení.

Jedná se o rozsáhlou novelu zákona, která by měla nabýt účinnosti od ledna 2025. Ministerstvo financí v ní mj. navrhuje zrušit institut vrácení DPH osobám se zdravotním postižením při nákupu motorového vozidla, který je pořízen z příspěvku na zvláštní pomůcku – motorové vozidlo. Lidé s těžkým zdravotním postižením, jimž je přiznán příspěvek na nákup motorového vozidla, mohu požádat finanční úřad o vrácení daně z přidané hodnoty, a to až do výše 100 000 Kč. Ministerstvo financí uvádí, že tato vratka daně není slučitelná s unijní úpravou a do oblasti DPH nepatří. Dále argumentuje, že zrušení vratky je v souladu s Programovým prohlášením vlády (Zdravé veřejné finance – prověříme možnosti zrušení nesystémových, daňových výjimek). Ministerstvo práce a sociálních věcí má prý zrušení vratky DPH kompenzovat jinak.  

Zrušení vratky DPH pro lidi s postižením přinese minimální úsporu

O jak veliký zásah do státního rozpočtu se jedná? Podle informací NRZP je za rok poskytnuto 1200 příspěvků na nákup motorového vozidla. Pokud by všichni uplatnili maximální slevu na dani 100 000 Kč, snížily by se příjmy státu o 120 miliónů Kč. Vzhledem k tomu, že příjmy státního rozpočtu na rok 2024 se odhadují na 1 bilión 940 miliard Kč, je 120 miliónů korun ušetřených na DPH u zdravotně postižených občanů zcela nicotná částka na úrovni jedné deseti tisíciny procenta. Je třeba zdůraznit, že v mnoha případech právě dostupnost přepravy vozem lidem se zdravotním postižením umožňuje výkon zaměstnání, což naopak peníze do státního rozpočtu přináší.

Příspěvek na auto dostanou lidé s postižením jednou za 7 let

Příspěvek na zvláštní pomůcku – motorové vozidlo od Úřadu práce činí max. 200 000 Kč. (Tuto částku většinou dostávají děti, dospělí dostanou pouze 100 tisíc Kč.) Pokud k tomu přičteme vratku DPH v hodnotě 100 tisíc Kč, lze u dětí počítat při pořizování auta s částkou 300 tisíc, u dospělých spíše s 200 tisíci Kč. Pro nákup vozu tedy musí mít osoba se zdravotním postižením i vlastní finanční zdroje nebo musí oslovit nadace nebo si vzít půjčku. Proto si lidé kupují ojeté vozy. Ty pak ale mají problém vydržet 7 let, což je lhůta, po které se může o příspěvek na zvláštní pomůcku – motorové vozidlo opět požádat. 

Pokud si nový automobil pořizuje vozíčkář na elektrickém vozíku, potřebuje částku nejméně jeden milión Kč, a to při pouhém základním vybavení. Potřebuje totiž nákladné doplňky, jako je plošina, pojištění apod. Elektrický vozík a těžší mechanický vozík totiž nelze snadno uzvednout a uložit do kufru auta. Takže pokud si někdo myslí, že člověk s postižením si peníze z vrácené DPH strčí do kapsy, opravdu se mýlí.  

Auto je pro lidi s postižením nezbytnost, ne luxus

Lidé se zdravotním postižením, kteří žádají o příspěvek na zvláštní pomůcku – motorové vozidlo, potřebují automobil k naplňování své základní životní potřeby. Bez něj by se vůbec nedostali ven, nejen k lékaři, ale i do zaměstnání, a byli by neustále odkázáni na pomoc druhé osoby bez špetky vlastní nezávislosti. Pořízení automobilu pro lidi s postižením není známkou luxusu. Nezaznamenali jsme však žádný návrh opatření, kterým by MPSV plánovalo zrušenou vratku DPH ve výši 100 000 Kč vykompenzovat.

Náš stát se nachází v obtížné ekonomické situaci, ale domníváme se, že lidé s postižením by neměli být v kulturně vyspělé společnosti těmi, kdo zachraňuje státní finance. Za poslední období došlo k redukci valorizace důchodů, která nejvíce dopadla právě na příjemce invalidních důchodů. Ty jsou nyní v průměru o více než 3 000 Kč nižší než starobní důchody. Zvýšení příspěvků na péči se chystá až na červenec, a to ne ve všech stupních a v některých jen symbolicky. Od začátku roku je navíc zrušena sleva na poplatníka u pečujících osob. Další úsporná opatření státu již lidé s postižením a jejich pečující rodiny neunesou.

Další články