Prosadili jsme přednostní očkování lidí s chronickým onemocněním

Na konci února 2021 ministr zdravotnictví Jan Blatný oznámil, že další očkování proti Covid-19 nebude postupovat podle schváleného národního očkovacího plánu. Ten počítal s očkováním chronicky nemocných pacientů ihned poté, co by vakcínu dostali senioři nad 80 let a zdravotníci. Rezervační systém však byl nečekaně od 1. března otevřen lidem nad 70 let a pracovníkům škol. Chroničtí pacienti, kteří čelí vysokému riziku těžkého průběhu nebo i úmrtí na COVID-19, z pořadníku vypadli a byli zásadním způsobem znevýhodněni.

Proto přípravný výbor NAPO poslal otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi a ministru zdravotnictví Janu Blatnému s žádostí o nápravu. Vždyť například lidé s Downovým syndromem mají podle studií v případě nákazy covidem 7x vyšší riziko hospitalizace a 23x vyšší riziko úmrtí než zdravý člověk bez ohledu na věk. Nabídli jsme také pomoc při zajištění očkování chronicky nemocných a při hledání praktických řešení situace.

Informaci o otevřeném dopisu zveřejnily Zdravézprávy.cz, Florence.cz (odborný časopis pro nelékařské zdravotnické pracovníky), iRozhlas.cz, Blesk.cz, téma zpracovaly zpravodajské reportáže na ČT a CNN Prima a otázky na očkování chronicky nemocných pokládal i moderátor v pořadu otázky VM. V MF Dnes vyšel komentář Anny Arellanesové z ČAVO.

Očkování chronicky nemocných pacientů se po nátlaku pacientských i odborných skupin podařilo od 24. března nastartovat. Hned první den se do systému zaregistrovalo 23 tisíc zájemců.

Další články