PARENT PROJECT: Adventní koncert ČT je šance představit se veřejnosti, získat finance a potkat skutečné profesionály

Před Vánoci Česká televize již tradičně vysílala adventní koncerty spojené s charitativní sbírkou. Jednou ze čtyř organizací, které si její výtěžek mezi sebou rozdělí, je PARENT PROJECT – pacientská organizace sdružující rodiny dětí s vzácnými nervosvalovými onemocněními. Její ředitelky Jitky Reineltové jsme se zeptali, jak obtížné bylo uspět mezi několika desítkami organizací ucházejících se o příspěvky z Adventních koncertů ČT a co všechno přípravy vyžadovaly.

 

> Hlásili jste se s PARENT PROJECTEM do adventních koncertů poprvé?  

Kdepak, zkoušeli jsme to v minulosti už třikrát. Projekt jsme měli zhruba stejný jako při předchozích pokusech, ale troufnu si říct, že se nám ho tentokrát podařilo lépe sepsat a komisi zaujmout. (Informace o přihláškách najdete na webu ČT – pozn. red.)

> Jak probíhá výběr neziskovek, které budou adventní sbírkou podpořeny?

Na jaře jsme odeslali žádost do České televize. Podáno bylo celkem 50 přihlášek. Brzy jsme dostali informaci, že s dalšími šesti organizacemi postupujeme do druhého kola. V něm jsme v České televizi před docela početnou komisí obhajovali náš projekt. Zpětně vidím, že bylo opravdu důležité, abychom ho dokázali vysvětlit laické veřejnosti. Aby každý snadno pochopil, co vlastně děláme.

> Musel projekt obsahovat něco nového, nebo lze soutěžit s aktivitou, kterou už organizace realizuje?

Náš projekt byl rozšířením služby, kterou už poskytujeme. Dosud jsme ale terénní podporu dělali jen telefonicky a online, do rodin jsme vyjížděli spíš výjimečně. Díky příspěvku z adventních koncertů teď budeme moci spustit mobilní terénní péči. Jedná se o paliativní podporu rodin, kdy k nim tým bude moci jezdit častěji a bude na to mít odpovídající vybavení. Část výtěžku půjde také na financování osobních asistentů. Chtěli bychom si registrovat sociální službu osobní asistence, ale nejsme si jistí, jestli seženeme dost asistentů. Pokud ne, plánujeme navázat spolupráci s organizacemi, které poskytují asistenční služby v místě bydliště našich členů. Takže určitý prvek novosti jsme v projektu měli.

> Jak velkou konkurenci jste mezi ostatními uchazeči cítili?

Konkurence je velká především v prvním kole. Rivalitu jsme ale mezi sebou s organizacemi, se kterými jsme se potkali v druhé fázi výběru, nepociťovali. Všichni jsme si navzájem přáli úspěch. Při prezentaci před komisí byla příjemná atmosféra, kterou podporovali i zástupci ČT. Promluvili k nám v tom smyslu, že úspěch je už to, že jsme došli až sem. I z jejich strany byl cítit velmi lidský přístup. Neměli jsme ale možnost vidět ostatní soutěžní projekty. Mám o nich informace jen z toho, jak jsme se spolu bavili předtím, než jsme šli svůj projekt obhajovat před komisi.

> Kolik času a práce výběrové řízení a pak přípravy na samotný koncert vyžadovaly?

Příprava projektu nám zabrala asi měsíc. Nejdřív jsme řešili, jaké aktivity jsme přesně schopni realizovat. V organizaci se do toho se mnou zapojila naše odborná poradkyně, sociální pracovnice, píárista a člověk na marketing. Pak jsme se připravovali na představení projektu v ČT – jeden víkend jsme věnovali tvorbě prezentace, nazkoušení našeho vystoupení. Štáb ČT pak přijel na jednu naši víkendovou akci, aby natočil medailonek naší organizace. My jsme k tomu natáčeli videa i sami a intenzivně jsme komunikovali o naší účasti v adventním koncertu. A pak byl opravdu náročný ten víkend, kdy se náš koncert konal.  

> Patronkou vašeho koncertu byla Lea Surovcová. Jak intenzivní byla spolupráce s ní?

S Leou se známe už dlouho, naši organizaci zná. Přijela na natáčení se štábem ČT a pak jsme se potkávali v televizi v rámci adventního víkendu. Na sítích jsme si vzájemně sdíleli příspěvky a komunikačně se podporovali.

> Jak probíhaly přípravy samotného koncertu?

Náš adventní koncert probíhal čtvrtou adventní neděli a ten víkend byl opravdu náročný. Už od pátku jsme každý den museli do ČT. Vystupovali jsme v pátek večer v pořadu Události, komentáře, v sobotu ráno ve Studiu 6, v neděli v Devadesátce. V sobotu odpoledne probíhala zkouška s režisérem a moderátorem přímo ve Strahovském klášteře. V neděli pak byla zvuková zkouška a generálka. Prakticky to zabralo celý víkend.

Dopředu jsme dostali otázky a domluvili jsme se, co budeme při živém přenosu říkat. Jeli jsme podle scénáře, ale při natáčení se občas stane něco nečekaného, takže člověk musí trochu improvizovat. Například dopředu přesně nevíte, jak dlouho budete v živém vstupu moct mluvit. Ale příprava byla velmi profesionální. I ten, který má trému a nemá zkušenost s vystupováním v televizi, to pod vedením týmu ČT v pohodě zvládne. Jsou to profíci, kteří člověka vším provedou a povzbudí.

> Kolik peněz vám adventní koncert vynesl?

Veřejná sbírka ještě není uzavřená, předání šeku proběhne v březnu. Byl ale překonán nový rekord, takže očekávám, že to pro nás bude kolem pěti milionů korun.

> Když by se nějaká pacientská organizace rozhodovala, jestli do toho jít, nebo ne, co bys jí poradila?

Určitě ať do toho jde, stojí to za to. Je ale potřeba pořádně si promyslet projekt – co vlastně chce organizace dělat a jak to komunikovat. Pro nás to byla ohromně pozitivní zkušenost. Mohli jsme široké veřejnosti představit naši práci, navíc jsme se potkali se skutečnými profesionály, a to nás taky posunulo dál. Přínos byl rozhodně vyšší než to, co jsme do toho investovali.

Další články

More Articles